وبلاگ علمی آموزشی شرکت پارس شعاع توس (LED) در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به لامپ های LED و چراغ های روشنایی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد لامپ های LED و چراغ های روشنایی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع لامپ های LED و چراغ های روشنایی، اجزاء مختلف ، چراغ های روشنایی نحوه کار قسمت های مختلف ، نحوه ساخت و تکنولوژی ساخت در شرکت های مختلف و استاندار های مربوط به این لامپ ها و چراغ های روشنایی قرار داده شده است. tag:http://pst-led.mihanblog.com 2020-02-16T16:00:35+01:00 mihanblog.com سبک فولدینگ در صنعت روشنایی 2017-03-06T10:21:19+01:00 2017-03-06T10:21:19+01:00 tag:http://pst-led.mihanblog.com/post/44 مدیر سایت معماری فولدینگمعماری فولدینگ یکی از سبک های مطرح در دهه ی پا یانی قرن گذشته بود. فلسفه ی فولدینگ برای نخستین بار  توسط فیلسوف و معمار فقید فرانسوی ، دلوز مطرح شد. همچون دریدا از جمله فلاسفه مکتب پسا ساختارگرایی محسوب می شود. دلوز نیز مانند دریدا اساس اندیشه ی خود را بر زیر سوال بردن بینش مدرن و مکتب ساختارگرایی قرار داد. فلسفه ی دلوز ، یک فلسفه افلاطون ستیز و دکارت ستیز است. به عبارت دیگر می توان بیان نمود که فو لدینگ یک طرح ضد دکارتی است. از نظر دلوز ، هستی از زیر بنا های عقل ریاضی استخر

معماری فولدینگ

معماری فولدینگ یکی از سبک های مطرح در دهه ی پا یانی قرن گذشته بود. فلسفه ی فولدینگ برای نخستین بار  توسط فیلسوف و معمار فقید فرانسوی ، دلوز مطرح شد. همچون دریدا از جمله فلاسفه مکتب پسا ساختارگرایی محسوب می شود. دلوز نیز مانند دریدا اساس اندیشه ی خود را بر زیر سوال بردن بینش مدرن و مکتب ساختارگرایی قرار داد. فلسفه ی دلوز ، یک فلسفه افلاطون ستیز و دکارت ستیز است. به عبارت دیگر می توان بیان نمود که فو لدینگ یک طرح ضد دکارتی است. از نظر دلوز ، هستی از زیر بنا های عقل ریاضی استخراج نشده است.وی در کتاب معروف خود ، ضد ادیپ سر مایه داری و اسکیزوفرنی ( 1972 ) خرد مدرن را مورد پرسش قرار می دهد.از نظر دلوز ، خرد هر جایی است.فلسفه فولدینگ منطق ارسطویی را نیز زیر سوال می برد. از نظر این فلسفه ، هیچ ارجحیتی در جهان وجود ندارد .زیر بنا و روبنا وجود ندارد. معماری فولدینگ به دنبال تعداد است و می خواهد سلسله مراتب را از بین ببرد. این فلسفه در پی از بین بردن دوگانگی هاست.فولد یعنی چین و لایه یعنی لایه های هزار تو، یعنی هر لایه در کنار لایه ی دیگر ، همه چیز در کنار هم است، هیچ اندیشه ی بر دیگری ارجحیت ندارد ، تفسیری بالاتر از دیگری نیست، همه چیز افقی است.به عبارت دیگر فولدینگ می خواهد منطق دو ارزشی رادیکانستراکت کند و کثرت و تباین را جایگزین آن کند.فولدینگ هم مانند دیکانستراکشن در پی از بین بردن مبنا های فکری تمدن غرب و با لاخص منطق و ریاضی گو نه ی مدرن است.


فولدینگ

]]>
منابع تغذیه سوئیچینگ جریان بالا - چرا ؟ 2016-07-24T10:21:07+01:00 2016-07-24T10:21:07+01:00 tag:http://pst-led.mihanblog.com/post/43 مدیر سایت در جاهای مختلف دیده شده است که از یک منبع ولتاژ جریان بالا برای یک مجموعه چراغ استفاده شده است به عنوان مثال برای روشن کردن تعداد 10 شاخه LED یک متری از یک منبع تغذیه 20 آمپر استفاده شده است !!!اصولا این کار معایب بسیاری دارد یکی از مهمترین معایب این روش افت ولتاژ در مسیر اتصال مصرف کننده می باشد . بایک تست بسیار ساده در این نوع از چراغ های LED یک متری و با اندازه گیری ولتاژ ابتدا و انتهای LED منوجه می شوید که در یک فاصله ی یک متری چیزی بیشتر از یک ولت افت خوایم داشت ! این یعنی نزدیک به 10 درصد در جاهای مختلف دیده شده است که از یک منبع ولتاژ جریان بالا برای یک مجموعه چراغ استفاده شده است به عنوان مثال برای روشن کردن تعداد 10 شاخه LED یک متری از یک منبع تغذیه 20 آمپر استفاده شده است !!!
اصولا این کار معایب بسیاری دارد یکی از مهمترین معایب این روش افت ولتاژ در مسیر اتصال مصرف کننده می باشد . بایک تست بسیار ساده در این نوع از چراغ های LED یک متری و با اندازه گیری ولتاژ ابتدا و انتهای LED منوجه می شوید که در یک فاصله ی یک متری چیزی بیشتر از یک ولت افت خوایم داشت ! این یعنی نزدیک به 10 درصد افت ولتاژ LED های اول نسبت به LED های انتهای چراغ ! و بدتر از آن افت نور بیش از 15 درصد !!!!

12 ولت

حال فرض کنید که قرار باشد 10 شاخه از این LED  ها بشت سرهم بسته شوند !
]]>
روشنایی در پارک ها و اماکن عمومی 2016-07-20T07:59:06+01:00 2016-07-20T07:59:06+01:00 tag:http://pst-led.mihanblog.com/post/41 مدیر سایت اغلب اوقات مشاهده شده است که در مکان های عمومی مانند پارک ها و پیاده روها که در آن  از چراغ هایی برای زیبایی استفاده شده است مشکلاتی مانند خطر برق گرفتکی دیده شده است . معمولا استفاده از چراغ هایی با درجه IP بالا مشکلات را تاحدودی بهبود داده است . اما با گذشت زمان و فرسودگی تجهیزات روشنایی و انتقال ، خطر برق گرفتکی تهدید جدی به شمار می رود .برای رفع این مشکل راهکارهای مناسبی وجود دارد. اغلب اوقات مشاهده شده است که در مکان های عمومی مانند پارک ها و پیاده روها که در آن  از چراغ هایی برای زیبایی استفاده شده است مشکلاتی مانند خطر برق گرفتکی دیده شده است . معمولا استفاده از چراغ هایی با درجه IP بالا مشکلات را تاحدودی بهبود داده است . اما با گذشت زمان و فرسودگی تجهیزات روشنایی و انتقال ، خطر برق گرفتکی تهدید جدی به شمار می رود .
خطر


برای رفع این مشکل راهکارهای مناسبی وجود دارد.
]]>
دمای رنگ چیست و چگونه اندازه گیری می شود 2015-12-08T07:53:54+01:00 2015-12-08T07:53:54+01:00 tag:http://pst-led.mihanblog.com/post/40 مدیر سایت اگر جسم سیاه گرم شود، در دماهای مختلف نورهای متفاوتی ایجاد می‌کند و این نورها تمام طیف مرئی را پوشش میدهند. برای مشخّص کردننورها و رنگ‌ها از دمای جسم سیاهی که آن را تولید میکند، استفاده می‌کنند. نوری که از شیشه منشور می‌گذرد، به لحاظ بستگی ضریب شکست به طول موج و یا پاشندگی مواد ، به رنگهای تشکیل دهنده آن تجزیه می‌شود (تجزیه نور سفید). مثلاً نور سفید به طیف وسیع هفت رنگ خود تجزیه می‌گردد. طیف مرئی (visible spectrum) نام بخشی از طیف الکترمغناطیسی است که با چشم انسان قابل رویت و تشخیص اس
اگر جسم سیاه گرم شود، در دماهای مختلف نورهای متفاوتی ایجاد می‌کند و این نورها تمام طیف مرئی را پوشش میدهند. برای مشخّص کردننورها و رنگ‌ها از دمای جسم سیاهی که آن را تولید میکند، استفاده می‌کنند. نوری که از شیشه منشور می‌گذرد، به لحاظ بستگی ضریب شکست به طول موج و یا پاشندگی مواد ، به رنگهای تشکیل دهنده آن تجزیه می‌شود (تجزیه نور سفید). مثلاً نور سفید به طیف وسیع هفت رنگ خود تجزیه می‌گردد. طیف مرئی (visible spectrum) نام بخشی از طیف الکترمغناطیسی است که با چشم انسان قابل رویت و تشخیص است. طول موج طیف مرئی بین ۳۸۰ تا ۷۵۰ نانومترو بسامد آن‌ها بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ تراهرتز است. حساسیت چشم انسان به طول موج‌های مختلف الکترومغناطیسی متفاوت است و چشم انسان به طول موج ۰٫۵۵۵ میکرون بیشترین حساسیت را دارد.

]]>
چراغ های LED با طرح کلاسیک 2014-10-11T09:54:53+01:00 2014-10-11T09:54:53+01:00 tag:http://pst-led.mihanblog.com/post/38 مدیر سایت یکی از مزایای بزرگ چراغ های LED اندازه ی کوچک و بسیار مناسب برای ساخت انواع چراغ ها با طرح های جدید می باشد . دربسیاری موارد طرح های جدید نمی تواند به راحتی مشتریان را به خود جلب کند . یک شرکت چینی در ابداع جدید خود لامپ هایی با طرح لامپ های GLS (لامپ های رشته ای حبابی) ساخته و روانه ی بازار کرده است . این چراغ ها در شکل و شمایل کاملا شبیه لامپ های رشته ای ساخته شده اند . حتی در نحوه ی قرار گرفتن سیم های نگهدار نیز شبیه لامپ های رشته ای عمل شده است . در شکل زیر یک نمونه لامپ LED با ساختار یکی از مزایای بزرگ چراغ های LED اندازه ی کوچک و بسیار مناسب برای ساخت انواع چراغ ها با طرح های جدید می باشد . دربسیاری موارد طرح های جدید نمی تواند به راحتی مشتریان را به خود جلب کند . یک شرکت چینی در ابداع جدید خود لامپ هایی با طرح لامپ های GLS (لامپ های رشته ای حبابی) ساخته و روانه ی بازار کرده است . این چراغ ها در شکل و شمایل کاملا شبیه لامپ های رشته ای ساخته شده اند . حتی در نحوه ی قرار گرفتن سیم های نگهدار نیز شبیه لامپ های رشته ای عمل شده است . در شکل زیر یک نمونه لامپ LED با ساختار رشته ای نشان داده شده است .

شرکت سازنده برای محصول خودش پارامترهای زیر را معرفی کرده که در نوع خودش جالب می باشد:

- High lumen >= 100 lm/w

- Wide angel 360°

- Life pan 35000

همانطور که مشاهده می شود ، طول عمر 35000 ساعت برای این لامپ ها بیان شده است ، شاید یکی از بزرگترین عیب های این نوع لامپ ها این باشد که انتقال حرارت LED ها بسیار ضعیف می باشد و ای باعث کاهش طول عمر شدید لامپ می شود . به هرحال مشتری پسند بودن این لامپ ها برای شرکت های چینی بازار مناسبی را برای عرضه ایجاد کرده است . 
با تشکر - مؤمنی
]]>
چراغ های روشنایی ارزان قیمت (یک پیشنهاد بهتر ) 2013-12-22T10:09:57+01:00 2013-12-22T10:09:57+01:00 tag:http://pst-led.mihanblog.com/post/37 مدیر سایت استفاده از مدارهایی که در پست قبلی توضیح داده شد می تواند به عنوان یک مدار بسیار ساده برای اینکه بتواند یک مجموعه LED را بصورت سری روشن کند کاربرد داشته باشد . البته این مدار برای جریان های پایید مناسب می باشد. برای اینکه بتوان یک مدار عملی داشت تا اینکه حداقل گزینه ی جریان ثابت را داشته باشیم می توانیم از قطعه ای به نام CCR استفاده کنیم . این قطعه شباهت زیادی به دیود دارد. این قطعه همانطور که از نامش مشخص می باشد در مقابل تغییرات جریان مقاومت می کند . این قطعه از مقادیر 20 میلی آم استفاده از مدارهایی که در پست قبلی توضیح داده شد می تواند به عنوان یک مدار بسیار ساده برای اینکه بتواند یک مجموعه LED را بصورت سری روشن کند کاربرد داشته باشد . البته این مدار برای جریان های پایید مناسب می باشد.
برای اینکه بتوان یک مدار عملی داشت تا اینکه حداقل گزینه ی جریان ثابت را داشته باشیم می توانیم از قطعه ای به نام CCR استفاده کنیم . این قطعه شباهت زیادی به دیود دارد. این قطعه همانطور که از نامش مشخص می باشد در مقابل تغییرات جریان مقاومت می کند . 
این قطعه از مقادیر 20 میلی آمپر تا رنج های 320 میلی آمپر و حتی بالاتر تولید می شود.می توان این قطعه را بصورت موازی استفاده کرد تا به مقادیر بالاتری از جریان دست یافت. 

ccr


با این قطعه ی کوچک می توان درایورهای جریان ثابت ساخت یک نمونه از اینگونه مدارات در زیر آورده شده است . این مدار تست شده و قابل ساخت می باشد.

ccr

]]>
چراغ های روشنایی ارزان قیمت 2013-12-21T09:17:38+01:00 2013-12-21T09:17:38+01:00 tag:http://pst-led.mihanblog.com/post/36 مدیر سایت شاید برای شماهم سوال پیش آمده است که آیا می توان با سری و موازی نمودن ال ای دی های موجود در بازار می توان یک چراغ روشنایی ارزان قیمت ساخت ؟ در جواب این سوال می توان گفت که بله امکانش می باشد . تمامی چراغ های LED از سه بخش کلی تشگیل شده اند:1- چیپ LED2- درایور یا راه انداز3- بدنه چیپ LED یا همان قسمت اصلی و منیر چراغ چیپ های LED می باشند که می تواند LEDهای معمولی ، SMDLED ، COB و یا MCOB باشد. در تمامی این تکنولوژی ها از دیود ساطع کننده ی نور استفاده می شود. در باره ی ساختار LED و ه شاید برای شماهم سوال پیش آمده است که آیا می توان با سری و موازی نمودن ال ای دی های موجود در بازار می توان یک چراغ روشنایی ارزان قیمت ساخت ؟

در جواب این سوال می توان گفت که بله امکانش می باشد . تمامی چراغ های LED از سه بخش کلی تشگیل شده اند:
1- چیپ LED
2- درایور یا راه انداز
3- بدنه 

چیپ LED یا همان قسمت اصلی و منیر چراغ چیپ های LED می باشند که می تواند LEDهای معمولی ، SMDLED ، COB و یا MCOB باشد. در تمامی این تکنولوژی ها از دیود ساطع کننده ی نور استفاده می شود. در باره ی ساختار LED و هرکدام از تکنولوژی های ساخت ذکر شده در بالا در پست های قبلی به تفصیل بحث شده است.
در حالت عادی با سری و موازی کردن LEDها می توان به توان های بالا دست یافت . 

smd

برای ساختن یک چراغ به عنوان منبع روشنایی می توان از چندین LED استفاده کرد. مانند عکس زیر که از تعداد زیادی LED بصورت سری یا موازی استفاده شده است.

سری کردنبرای این کار می توانید از مدار زیر استفاده کنید

راه اندازی

مقدار مقاومت مورد استفاده باید به نحوی باشد که برروی هر یک از LEDها مقدار بیش از حد ولتاژ ذکر شده در کاتالوگ ایجاد نشود و جریان عبوری از مسیر LED نیز بیشتر از مقدار مجاز نباشد.معمولا چون مقدار عبورجریان از این مقاومت بالا می باشد و اندازه ی مقاومت بالا می رود بجای مدار بالا از مدار زیر استفاده می شود که داررای اندازه و هزینه ی کمتری می باشد .

درایورمقاومت قبل از خازن با  مقدار کوچکتر و به عنوان فیوز مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان مثال 4.7 اهم نیم وات.می توان برای افزایش مقدار موثر برروی LEDها از مدار پل دیودی بعد از خازن استفاده کرد. و بهتر است تا با خازن C1 یک مقاومت در حدود 100 کیلو اهم یا بیشتر قرار داد . در این مدارخازن C1  در فرکانس 50  هرتز به عنوان یک مقاومت Xc عمل کرده و جریان را محدود کند. ظرفیت خازن رابطه ی مستقیم دارد با Xc .
درایور یا راه انداز در مدار پیشنهاد داده شده همان خازن C1 می باشد که کاهش جریان را به عهده دارد این یک نمونه ارزان قیمت می باشد . درحالت استاندارد درایور خوب درایوری می باشد که دارای مدار فیدبک کنترل جریان خروجی باشد که در پست های قبلی مفصلا توضیح داده شده است. 
درکل این مدار فقط برای روشن نمودن تعداد کم LED پیشنهاد می شود و مسلما برای راه اندازی چیپ های LED با وات های بالاتر نیاز حتمی به یک منبع تغذیه Constant Current می باشد.
با تشکر 
]]>
تکنولوژی ساخت LED های روشنایی SMD و COB و MCOB 2013-10-19T09:01:16+01:00 2013-10-19T09:01:16+01:00 tag:http://pst-led.mihanblog.com/post/35 مدیر سایت تاریخچه ی ساخت LED در بخش های قبلی توضیح داده شد . استفاده ی LED ها در منابع روشنایی تزئینی و چراغ های هشدار و تبلیغاتی با همان اندازه ی معمول مناسب بود . با ساخته شدن LED های با وات بالا و استفاده ی آنها به عنوان منابع روشنایی و نیاز به قرار گرفتن تعداد بسیاری LED  در کنار یکدیگر و ایجاد نور بیشتر در حجم و اندازه ی کمتر نیاز شد تا LED ها را به صورت SMD  ساخته شوند. در کنار هم قرار گرفتن SMDLED و ایجاد حرارت در یک نقطه نیاز به استفاده از MetalPCB برای انتقال حرارت ایجاد شده ی LED تاریخچه ی ساخت LED در بخش های قبلی توضیح داده شد . استفاده ی LED ها در منابع روشنایی تزئینی و چراغ های هشدار و تبلیغاتی با همان اندازه ی معمول مناسب بود . 

ledبا ساخته شدن LED های با وات بالا و استفاده ی آنها به عنوان منابع روشنایی و نیاز به قرار گرفتن تعداد بسیاری LED  در کنار یکدیگر و ایجاد نور بیشتر در حجم و اندازه ی کمتر نیاز شد تا LED ها را به صورت SMD  ساخته شوند. در کنار هم قرار گرفتن SMDLED و ایجاد حرارت در یک نقطه نیاز به استفاده از MetalPCB برای انتقال حرارت ایجاد شده ی LED ها به هیت سینک شد . دفع حرارت مهمترین عامل برای رسیدن به طول عمر واقعی LED می باشد .

smd


نحوه ی نصب ، چگونگی مونتاژ ، محدودیت در استفاده در مکان های کوچک  و . . . بسیاری عوامل دیگر سبب شد تا LEDSMD جای خود را به COBLED بدهد . در COB ها چندین LED  را برروی یک برد فلزی مرغوب به صورت های مختلفی سری و موازی می کنند و به عنوان یک منبع روشنایی مورد استفاده قرار می دهند .

COb

cob

استفاده از این روش تا حدود بسیار زیادی مشکلات SMD را بهبود بخشید ولی با این حال باز هم مشکلات دیگری به وجود آمد به عنوان مثال ناهمگونی حرارت ایجاد شده در مرکز و اطراف COB مشکل دفع حرارت در وات های بالا ایجاد نور متمرکز بشدت قوی و محدود شدن در استفاده از لنز پخش نور و.... تمامی این مشکلات باعث شد تا "چند چیپ برروی یک برد " یا به اختصار MCOB ساخته شود .
در MCOB جندین COB  برروی یک برد قرار بگیرد. نحوه ی قرار گرفتن و چیدمان COB ها برروی برد تعیین کننده چگونگی پخش حرارت می باشد .

MCOB

شکل بالا نشان دهنده ی ساختار یک MCOB  می باشد .

]]>
خازن های نصب سطحی (SMD) 2013-10-08T12:33:24+01:00 2013-10-08T12:33:24+01:00 tag:http://pst-led.mihanblog.com/post/34 مدیر سایت خازن های SMD  نیز مانند مقاومت ها از استاندارد مخصوص بخود برای نام گذاری استفاده می کنند . در این خازن ها برای نام گذاری از کد کردن اعداد با نمایش 3 رقمی استفاده می شود . به این صورت که دو عدد اول ظرفیت خازن بین 0 تا 100 مقدار خود و ضرایب صدگان ، هزارگان و . . .  با عدد سوم که نشانگر تعداد صفرها می باشد نشان داده می شود. مقدار بدست آمده به پیکوفاراد خوانده می شود . شکل زیر جدول کاملی از این تبدیل ها در اختیار شما قرار می دهد . جدول تبدیل مقادیر نوشته شده برروی خازن(کلیک)&nb خازن های SMD  نیز مانند مقاومت ها از استاندارد مخصوص بخود برای نام گذاری استفاده می کنند . در این خازن ها برای نام گذاری از کد کردن اعداد با نمایش 3 رقمی استفاده می شود . به این صورت که دو عدد اول ظرفیت خازن بین 0 تا 100 مقدار خود و ضرایب صدگان ، هزارگان و . . .  با عدد سوم که نشانگر تعداد صفرها می باشد نشان داده می شود. مقدار بدست آمده به پیکوفاراد خوانده می شود . 
شکل زیر جدول کاملی از این تبدیل ها در اختیار شما قرار می دهد . 


خازن SMD


جدول تبدیل مقادیر نوشته شده برروی خازن(کلیک) طول ، عرض و قطر یک المان SMD  دوپایه مثل خازن ، مقا.مت ، دیود ،دیاک و . . .  از جدول و  اندازه های زیر پیروی می کند . جدول زیر این مقادیر را نمایش می دهد .

استاداردهای قطعات SMD

استانداردهای استفاده شده در قطعات SMD
]]>
استفاده از قطعات SMD 2013-10-07T11:17:57+01:00 2013-10-07T11:17:57+01:00 tag:http://pst-led.mihanblog.com/post/33 مدیر سایت دربسیاری موارد استفاده از قطعات SMD  کمک بسیاری در اندازه و ابعاد برد الکترونیکی می کند. بسیاری از قطعاتی که در مدارات الکترونیکی که مورد استفاده قرار می گیرد مانند : مقاومت های 1/4وات دیودهای معمولی و.... به صورت SMD و با قیمت کمتر قابل استفاده می باشند .استفاده از این قطعات نیازمند دانستن ابعاد شماره و نحوه ی کد گذاری آنها می باشد . این شماره ها که دارای مفوم و معنای خاصی می باشند در جدولی برای دانلود در اختیار شما قرار گرفته است .فایل PDF کامل برای دانلودنرم افزار قطعات SM دربسیاری موارد استفاده از قطعات SMD  کمک بسیاری در اندازه و ابعاد برد الکترونیکی می کند. بسیاری از قطعاتی که در مدارات الکترونیکی که مورد استفاده قرار می گیرد مانند : مقاومت های 1/4وات دیودهای معمولی و.... به صورت SMD و با قیمت کمتر قابل استفاده می باشند .


اس ام دی

نمونه


استفاده از این قطعات نیازمند دانستن ابعاد شماره و نحوه ی کد گذاری آنها می باشد . این شماره ها که دارای مفوم و معنای خاصی می باشند در جدولی برای دانلود در اختیار شما قرار گرفته است .


SMD جدولفایل PDF کامل برای دانلود

نرم افزار قطعات SMD دانلود
]]>