در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به لامپ های LED و چراغ های روشنایی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد لامپ های LED و چراغ های روشنایی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع لامپ های LED و چراغ های روشنایی، اجزاء مختلف ، چراغ های روشنایی نحوه کار قسمت های مختلف ، نحوه ساخت و تکنولوژی ساخت در شرکت های مختلف و استاندار های مربوط به این لامپ ها و چراغ های روشنایی قرار داده شده است.

مدیر سایت

جستجو

Pulpit rock
 

چراغ های روشنایی ارزان قیمت

شنبه 30 آذر 1392   12:47 ب.ظ

شاید برای شماهم سوال پیش آمده است که آیا می توان با سری و موازی نمودن ال ای دی های موجود در بازار می توان یک چراغ روشنایی ارزان قیمت ساخت ؟

در جواب این سوال می توان گفت که بله امکانش می باشد . تمامی چراغ های LED از سه بخش کلی تشگیل شده اند:
1- چیپ LED
2- درایور یا راه انداز
3- بدنه 

چیپ LED یا همان قسمت اصلی و منیر چراغ چیپ های LED می باشند که می تواند LEDهای معمولی ، SMDLED ، COB و یا MCOB باشد. در تمامی این تکنولوژی ها از دیود ساطع کننده ی نور استفاده می شود. در باره ی ساختار LED و هرکدام از تکنولوژی های ساخت ذکر شده در بالا در پست های قبلی به تفصیل بحث شده است.
در حالت عادی با سری و موازی کردن LEDها می توان به توان های بالا دست یافت . 

smd

برای ساختن یک چراغ به عنوان منبع روشنایی می توان از چندین LED استفاده کرد. مانند عکس زیر که از تعداد زیادی LED بصورت سری یا موازی استفاده شده است.

سری کردنبرای این کار می توانید از مدار زیر استفاده کنید

راه اندازی

مقدار مقاومت مورد استفاده باید به نحوی باشد که برروی هر یک از LEDها مقدار بیش از حد ولتاژ ذکر شده در کاتالوگ ایجاد نشود و جریان عبوری از مسیر LED نیز بیشتر از مقدار مجاز نباشد.معمولا چون مقدار عبورجریان از این مقاومت بالا می باشد و اندازه ی مقاومت بالا می رود بجای مدار بالا از مدار زیر استفاده می شود که داررای اندازه و هزینه ی کمتری می باشد .

درایورمقاومت قبل از خازن با  مقدار کوچکتر و به عنوان فیوز مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان مثال 4.7 اهم نیم وات.می توان برای افزایش مقدار موثر برروی LEDها از مدار پل دیودی بعد از خازن استفاده کرد. و بهتر است تا با خازن C1 یک مقاومت در حدود 100 کیلو اهم یا بیشتر قرار داد . در این مدارخازن C1  در فرکانس 50  هرتز به عنوان یک مقاومت Xc عمل کرده و جریان را محدود کند. ظرفیت خازن رابطه ی مستقیم دارد با Xc .
درایور یا راه انداز در مدار پیشنهاد داده شده همان خازن C1 می باشد که کاهش جریان را به عهده دارد این یک نمونه ارزان قیمت می باشد . درحالت استاندارد درایور خوب درایوری می باشد که دارای مدار فیدبک کنترل جریان خروجی باشد که در پست های قبلی مفصلا توضیح داده شده است. 
درکل این مدار فقط برای روشن نمودن تعداد کم LED پیشنهاد می شود و مسلما برای راه اندازی چیپ های LED با وات های بالاتر نیاز حتمی به یک منبع تغذیه Constant Current می باشد.
با تشکر 


نوشته شده توسط : مدیر سایت

 

ابزار هدایت به بالای صفحه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic