در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به لامپ های LED و چراغ های روشنایی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد لامپ های LED و چراغ های روشنایی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع لامپ های LED و چراغ های روشنایی، اجزاء مختلف ، چراغ های روشنایی نحوه کار قسمت های مختلف ، نحوه ساخت و تکنولوژی ساخت در شرکت های مختلف و استاندار های مربوط به این لامپ ها و چراغ های روشنایی قرار داده شده است.

مدیر سایت

جستجو

Pulpit rock
 

منبع تغذیه جریان ثابت(Constant Current)

یکشنبه 26 خرداد 1392   10:04 ق.ظ


نوع مطلب : چراغ روشنایی LED ،منبع تغذیه جریان ثابت ،مدولاسیون PWM ،

منبع تغذیه جریان ثابت یا Constant Current (به اختصار CC) به منبع تغذیه ای گفته می شود که با تغییر بار جریان ثابتی را ایجاد نماید . ساخت چنین منبع تغذیه ای محدودیت هایی را ایجاد می نماید . در بسیاری از درایورها و منابع تغذیه ای که دارای کنترل جریان می باشند یک بازه ی ولتاژی نیز درج شده است . این بدان معنا می باشد که این منبع تغذیه یا درایور در بازه ی ذکر شده می تواند جریان ثابتی را ایجاد کند . 

constant current

به عنوان مثال برروی یک درایور LED  عدد 3V - 12 V  ~  320 mA   درج شده است . این بدان معنا می باشد که این درایور می تواند در خروجی ولتاژ 3 تا 12 ولت را با جریان 320 میلی آمپر را ایجاد کند . ماکزیمم ولتاژ خروجی این درایور 12 ولت می باشد ولی مینیمم ولتاژ 3 ولت می باشد . در ولتاژ های کمتر از این ولتاژ درایور دیگر بصورت منبع جریان عمل نخواهد کرد . در بسیاری از مواقع این رنج دامنه ی ولتاژی کم می شود یا به اصطلاح منبع درایور خاص محصوب می شود که برای یک بار مشخص کاربرد دارد .نوشته شده توسط : مدیر سایت

استفاده از CCFL برای پنل های روشنایی

شنبه 25 خرداد 1392   10:41 ق.ظ


نوع مطلب : لامپ فلورسنت ،

همانطور که در پست های قبلی اشاره کردیم استفاده از لامپ های خانواده ی لامپ های فلورسنت برای روشنایی پشت زمینه ی لنواع پنل های روشنایی بکار برده می شوند . این لامپ ها با توجه به مزایای بسیار زیادی که برای روشنایی محیطی دارند برای استفاده در پنل های روشنایی تبلیغاتی ، پشت زمینه ی نمایشگرها و بسیاری دیگر از کاربرد های روشنایی یک پارچه مناسب نیستند. 


ccfl

چند نمونه از چراغ های CCFL

بزرگترین عیب این لامپ ها ایجاد حرارت مخصوصا در دوسر لامپ محل قرار گیری فیلامنت ها می باشد . برای دفع حرارت ایجاد شده ی این لامپ ها نیاز است تا محل عبور جریان هوا پیش بینی شود تا گرمای داخل محفظه ای که لامپ قرار دارد به خارج هدایت شود . خود این باعث بزرگ شدن اندازه ی قاب و ورود گردو غبار به داخل دستگاه می شود . ورود پرد و غبار و نشستن برروی لامپ باعث کاهش نور خروجی و کاهش براندمان و بازدهی چراغ می شود . توان بالا ، ولتاژ بالا برای راه اندازی ، بازدهی پایین و بسیاری از موارد دیگر باعث شده است تا استفاده از این چراغ ها محدودیت هایی را بوجود بیاورند . با این حال در بسیاری از نمایشگرها و مانیتورها و همچنین در تابلوهای تبلیغاتی از این چرا ها بوفور استفاده می شود .


نوشته شده توسط : مدیر سایت

چرا COB ها نمی توانند جایگزین مناسبی برای منابع روشنایی بجای LEDهای معمولی بشوند ؟!

سه شنبه 21 خرداد 1392   03:43 ب.ظ


نوع مطلب : LED ال ای دی ،چراغ های خیابانی ،

COBها نسل جدیدی از منابع روشنایی LED می باشند که به عنوان جایگزینی برای LED های معمولی معرفی شده اند .
چیپ برروی برد یا به اختصار COB اجتماع از LED ها به روش های خاص تولیدی می باشد که منبع نور نقطه ای با وات بسیار بالا را ایجاد می کند .

استفاده از COB ها محدودیت هایی را ایجاد کرده است :
1- ایجاد حرارت بسیار زیاد برروی COB  و نیاز داشتن به خنک کننده ی بسیار بزرگ (هیت سینک)
2- کاهش بازده نور خروجی براثر افزایش دمای محیط در  اثر گرم شدن هیت سینگ 
3- نصب بسیار حساس COB ها برروی خنک کننده 
4-نیاز به لنزهای بزرگ برای انتشار متعادل نور 
5-نیاز به عایق کاری حرارتی بین لنز و COB 

تمامی موارد فوق باعث می وند تا استفاده از COB ها محدود و گران تمام شود .البته ناگفته نماند در بسیاری  از موارد استفاده از COB ها دارای مزایای خاص خود می باشد .نوشته شده توسط : مدیر سایت

رنگ نور LED

سه شنبه 21 خرداد 1392   03:26 ب.ظ


نوع مطلب : چراغ روشنایی LED ،پنل های روشنایی ،

رنگ نور LED منتشر شده ازLED بستگی به نوع کریستال به کار رفته و ترکیبات آن دارد . جدول زیر نوع مواد بکار رفته در ساختمان LED و رنگ نور ناشی از این مواد را به  همراه علائم اختصاری آن نشان می دهد .


ledنوع ماده

علامت اختصاری

رنگ نور

آلمینیوم ، گالیم ،آرسناید

ALGaAs

قرمز

آلومنیوم ، ایندیم ، گالیم ، فسفر

AllnGaP

قرمز ، نارنجی ، زرد

گالیم ، آرسناید ، فسفر

GaAsP

قرمز ، نارنجی ، زرد

آیندیم ، گالیم ، نیتروژن

IngaN

سبز ، آبی
نوشته شده توسط : مدیر سایت

 

ابزار هدایت به بالای صفحه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic