در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به لامپ های LED و چراغ های روشنایی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد لامپ های LED و چراغ های روشنایی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع لامپ های LED و چراغ های روشنایی، اجزاء مختلف ، چراغ های روشنایی نحوه کار قسمت های مختلف ، نحوه ساخت و تکنولوژی ساخت در شرکت های مختلف و استاندار های مربوط به این لامپ ها و چراغ های روشنایی قرار داده شده است.

مدیر سایت

جستجو

Pulpit rock
 

منابع تغذیه سوئیچینگ جریان بالا - چرا ؟

یکشنبه 3 مرداد 1395   02:51 ب.ظ


نوع مطلب : LED ال ای دی ،

در جاهای مختلف دیده شده است که از یک منبع ولتاژ جریان بالا برای یک مجموعه چراغ استفاده شده است به عنوان مثال برای روشن کردن تعداد 10 شاخه LED یک متری از یک منبع تغذیه 20 آمپر استفاده شده است !!!
اصولا این کار معایب بسیاری دارد یکی از مهمترین معایب این روش افت ولتاژ در مسیر اتصال مصرف کننده می باشد . بایک تست بسیار ساده در این نوع از چراغ های LED یک متری و با اندازه گیری ولتاژ ابتدا و انتهای LED منوجه می شوید که در یک فاصله ی یک متری چیزی بیشتر از یک ولت افت خوایم داشت ! این یعنی نزدیک به 10 درصد افت ولتاژ LED های اول نسبت به LED های انتهای چراغ ! و بدتر از آن افت نور بیش از 15 درصد !!!!

12 ولت

حال فرض کنید که قرار باشد 10 شاخه از این LED  ها بشت سرهم بسته شوند !

برای رفع این عیب لازم است تا از سیم های با قطر مناسب استاده شود تا بتواند جریان مناسب را برای این مصرف کننده ایجاد کند . اما مهم ترین عیب این نوع اسفاده  از منابع تغذیه سوئیچینگ که قصد دارم به آن اشاره کنم همین بحث جریان بالا می باشد .
خیلی از نصاب ها و استفاده کننده ها بنا به تفسیر شخصی و متقائد کردن مصرف کننده ک استفاده از یک منبع تغذیه جریان بالا هزینه ی اجرای پروژه را کاهش می دهد و مقرون به صرفه می باشد ، اما نمی دانند با توجه به رعایت همه ی نکات در طراحی و استفاده و . . . کافی ست تا یک اتصال در یکی از مسیرهای سیم کشی اتفاق بیوفتد . به عنوتن مثال : طول سیم رفت و برگشت 20 متر می باشد ، یعنی با در نظر گرفتن اهم هر متر سیم 0.05 اهم در 20 متر می شود 1 اهم ! که این یهنی 12 آمپر برای یک منبع تغذیه 12 ولتی . حال استفاده از یک منبع تغذیه با جریان بالا مثلا 20 امپری این سیم را مانند یک المنت گرم میکند و به دلیل تشخیص ندادن اتصال کوتاه بخاطر مسیر اهمی حفاظت منبع تغذیه عمل نکرده و این سیم همچنان گرم می شود تا جایی که باعث آتش سوزی می شود.
استفاده از منبع ولتاژ جریان بالا معایب بسیار دیگر هم دارد که جای این مبحث در اینجا نیست . ولی توصیه می شود تا از منابع ولتاژ با جریان های حداکثر 5 آمپری با حفاظت اتصال کوتاه استفاده شود . این بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی تر از هر روش دیگر می باشد .

12 ولتی
شاید محدودیت هایی برای استفاده از این روش وجود داشته باشد یا مجبور به استفاده از ولتاژ پایین باشیم که در ان حالت نیز روشهای بسیار بهتری وجود دارد تا با این مشکل بزرگ برخورد نکنیم .
شاد و پیروز باشید

نوشته شده توسط : مدیر سایت

 

ابزار هدایت به بالای صفحه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic