در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به لامپ های LED و چراغ های روشنایی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد لامپ های LED و چراغ های روشنایی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع لامپ های LED و چراغ های روشنایی، اجزاء مختلف ، چراغ های روشنایی نحوه کار قسمت های مختلف ، نحوه ساخت و تکنولوژی ساخت در شرکت های مختلف و استاندار های مربوط به این لامپ ها و چراغ های روشنایی قرار داده شده است.

مدیر سایت

جستجو

Pulpit rock
 
Light Emission Diode
همانطور که از نام گذاری این قطعه ی الکترونیکی می توان فهمید ، ساختار دیودی که همان پیوند P  و N را دارا می باشد ، ساخته شده است . 
به معنای واقعی همه ی دیود ها در محل اتصال پیوند P و N   از خود مقدار بسیار ناچیزی نور منتشر می کنند .پیدایش اولین دیود تقریبا همزمان با پیدایش اولین ترانزیستور بوده است .   جان باردین فیزیکدان آمریکایی و برنده ی دوجایزه ی نوبل در حالی که با دانشمندان هم دوره خودش ، ویلیام شالکی و والتر برتن به کشف اولین ساختارهای دوپیوندی دست یافتند . نام این قطعه به خاطر ساختار داخلی دیود گذاشتند . چند سال بعد این دانشمندان در سال 1945 موفق به ساخت اولین ترانزیستور شدند . البته باید درنظر داشت که این ترانزیستور دارای بتایی کمی بیشتر از 1 بود . این اختراع تحول بسیار بزرگی در تاریخ  رشته ی الکترونیک به حساب می آید. 

اولین ترتنزیستور

اولین ترانزیستور ساخته شده

تمامی ال ای دی ها از یک پیوند P  و N ساخته شده اند . در ابتدا به علت اینکه نور مننشر شده از LED ها ناچیز و  کم بود LEDها را برای نشان دادن علامت (یا همان چراغ سیگنال) استفاده می شد. LED ها در سه رنگ اصلی : سبز ، زرد و قرمز تولید می شد و
تغییر رنگ در LED ها ابتدا با تغییر رنگ پوسته و قاب آن ایجاد می کردند ولی با آزمایش و پیشرفت دانش و تکنولوژی و ایجاد بستر مناسب برای ساخت LED و رسیدن به غلظت های با درجه ی خلوص بالا و افزودن مواد دیگر مانند مواد فسفرسانس به ترکیبات ساختاری آن ، نوع های جدید LED با رنگ های مختلف ساخته شد . 

1

121

نمونه هایی از LEDهای قدیمی

12


البته این LEDها همچنان جایگاه خودرا حفظ کرده اند و دارای کاربرد وسیعی می باشند ، به عنوان مثال در نمایشگرهای سون سگمنت ، چراغ های سیگنال ، تابلوهای روان و . . . کاربرد دارند .
این LEDها دارای بازدهی 20 تا 30 لومن بروات می باشند ، امروزه LED هایی تولید شده اند که دارای بازدهی بالای 170 لومن بروات می باشند (آزمایشگاهی) . شرکت های بزرگی در حال بررسی و تحقیق برروی تولیدLEDهای با بازدهی و لومن بالاتر می باشند . در حال حاضر هم LEDهایی با120 لومن بروات در بازار موجود می باشد که ساخت شرکت Cree  می باشد .
راه اندازی یک LED بسیار ساده می باشد ، به این طریق که تنها لازم می باشد تا یک منبع تغذیه با یک مدار یا المان کنترل کننده ی جریان در سر راه LED  قرار داشته باشد تا از عبور جریان اضافی جلوگیری کند . مدار زیر نحوه ی راه اندازی LED را نشان می دهد :

راه اندازی LED
راه اندازی یک LED با مقاومت

LED ها المان هایی جهت دار می باشند(آند وکاتد) و باید مانند یک دیود معمولی بایاس شوند ، بنابراین لازم است تا در هنگام متصل کردن به منبع رعایت جهت اتصال آن نیز شود .  شکل پایه ی led مشخص کننده ی مثبت یا منفی بودن آن می باشد ، پایه ی بلند تر مثبت و پایه ی کوتاه تر منفی می باشد . البته از شکل داخلی دیودها مهم می توان به جهت پایه ها پی برد ، همانطور که در کل بالا مشخص است پایه ی نگه دارنده ی نازکتر مثبت و پایه ی نگهدارنده ی کلفت تر منفی می باشد .

پایه ی led

قسمت های مهم ال ای دی

ولتاژ کار ledها از 2.4 ولت شروع شده و تا 3.3 ولت ادامه دارند . اکثر LEDهای موجود در بازار که به LEDها 20 میلی آمپری می باشند ، ولتاژ راه اندازی 3.1 و لت نیاز دارند . هر شرکت سازنده ی برای محصولات خود دیتا برگ یا دیتاشیت ارائه می کند .
مصفحه ی اصلی

 

ابزار هدایت به بالای صفحه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic