در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به لامپ های LED و چراغ های روشنایی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد لامپ های LED و چراغ های روشنایی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع لامپ های LED و چراغ های روشنایی، اجزاء مختلف ، چراغ های روشنایی نحوه کار قسمت های مختلف ، نحوه ساخت و تکنولوژی ساخت در شرکت های مختلف و استاندار های مربوط به این لامپ ها و چراغ های روشنایی قرار داده شده است.

مدیر سایت

جستجو

Pulpit rock
 
اصطلاحاتی که در اینجا ذکر می شود بیشتر در محاسبات روشنایی مورد استفاده قرار می گیرند و ما نیز در بسیاری از بخش های سایت از این اصطلاحات و فاکتورها استفاده می کنیم.

شار نوری :
کل نور خارج شده از یک منبع نوری در واحد زمان در تمامی جهات در فضا را شار نوری (Luminous Flux) می گویند و با علامت Ǿ نمایش می دهند. واحد شار نوری  " لومن" می باشد و با Lm مشخص می کنند . شار نوری جزو مشخصات هر لامپ است و توسط شرکت های سازنده ی لامپ در کاتالوگ محصولات درج می شود .  بدیهی و واضح است که هرچه شارنوری یک لامپ بیشتر باشد ، آن لامپ پرنورتر می باشد . 

شدت نور(Luminous Intensity) :
چنانچه نور منتشر شده از لامپ تحت زاویه ی معینی هدایت شود ، شاخص دیگری به نام شدت نور مورد استفاده قرار می گیرد . ,واحد شدت نور کندل می باشد که با cd نشان می دهند.
با توجه به اینکه لامپ های رفلکتور دار نور را در جهت خاصی از محیط منتشر می کنند لذا برای ذکر میزان نور خار شده از این لامپ ها از واحد کندل استفاده می شود . بنابراین بدیهی است که برای دولامپ با مشخصات یکسان و کاملا مشابه که تنها زوایای رفلکتور انها با یکدیگر متفاوت می باشد ، آنکه دارای رفلکتور با زاویه کمتر ی باشد دارای شدت نور بیشتر می باشد .، چرا که عملا کل شار نوری منتشر شده از لامپ در محدوده ی متمرکز تری می باشد و لذا شدت نور آن بیشتر می باشد .

نوع لامپ

شار نوری لومن

بهره ی توری لومن بر وات

لامپ رشته ای 100 وات

1380

13.6

لامپ فلورسنت 36 وات معمولی

2850

79

لامپ بخار جیوه 400 وات

22000

55

لامپ بخار سدیم 250 وات

27000

108بهره ی نوری (Luminous Efficacy) :

این عدد در واقع نسبت شار نوری خارج شده ار لامپ به توان مصرفی آن است ، نشان دهنده ی کارایی و بهره وری لامپ است . هرچه این عذذ بالاتر باشد به این معنی است که لامپ با مصرف انرژی کمتر ، نور بیشتری تولید می کند .  بهره نوری را با ƞ نمایش میدهند . و واحد آن لومن بر وات است . مانند 
آنچه که در جدول بالا نمایش داده شده است . 

شدت روشنایی ( illuminance ) :

مقدار شار نوری که به واحد سطح می رسد را شدت روشنایی می گویند و با E نشان می دهند . بنابر تعریف ، در حالت دقیق ، برای یک سطح ، شدت روشنایی E را می توان به صورت زیر تعریف کرد :

E=d Ǿ/dA

 

ابزار هدایت به بالای صفحه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic