در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به لامپ های LED و چراغ های روشنایی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد لامپ های LED و چراغ های روشنایی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع لامپ های LED و چراغ های روشنایی، اجزاء مختلف ، چراغ های روشنایی نحوه کار قسمت های مختلف ، نحوه ساخت و تکنولوژی ساخت در شرکت های مختلف و استاندار های مربوط به این لامپ ها و چراغ های روشنایی قرار داده شده است.

مدیر سایت

جستجو

Pulpit rock
 
لامپ فلورسنت 
لامپ فلورسنت ‫یا لامپ مهتابی ‫نوعی لامپ تخلیه الکتریکی گازی است که با برق باعث تحریک بخار جیوه موجود در گاز آرگون و یا نئون می‌شود، که حاصل آن ایجاد  پلاسمایی است که از خود پرتو فرابنفش ساطع می‌کند. سپس این پرتو توسط ماده فلورسنت به نور مرئی تبدیل می‌گردد.


اصول کار لامپ های فلورسنت :
لامپ های تخلیه گازی برای راه اندازی نیاز به یک ولتاژ ثابت برروی لامپ خود هستند که این ولتاژ رابطه ی مستقیم با مشخصات تیوب (یعنی قطر و طول تیوب) دارد . برای راه اندازی یک لامپ فلورسنت نیاز است تا ابتدا ولتاژی چند برابر ولتاژ کاری لامپ برروی لامپ ایجاد شود که این ولتاژ توسط بالاست ایجاد می گردد . بعد از شروع به کار لامپ ، لامپ راه اندازی شده  و مدار بایک جریان ثابت شروع به کار می کند . در لامپ های فلورسنت لازم می باشد تا جریان کنترل شود که این کار را بالاست (درایور) که در مسیر لامپ می باشد به عهده دارد. 
بالاست های موجود برای راه اندازی لامپ های فلورسنت به دوشکل کلی می باشند :

1-بالاست های القایی  2- بالاست های الکترونیکی

بالاست القایی:
در بالاست القایی که از یک چک همراه بایک مدار استارتر استفاده شده است (توضیحات بیشتر ) . در شکل زیر می توانید نحوه ی اتصال لامپ به بالاست و استارتر را مشاهده کنید .

بالاست القایی

اتصال چک و استارتر به لامپ

وجود چک در مدار چراغ های فلورسنت برای تامین جریان یکنواخت ، محدود کردن جریان ، جلوگیری از اتصال کوتاه و نیز حفاظت لامپ در مقابل نوسانات الکتریکی استفاده می شود . همچنین از یک خازن برای اصلاح ضریب توان استفاده  می شود . اثر استروبوسکوب یا سوسو زدن یکی از معایب بزگ این لامپ ها می باشد . به دلیل متناوب بودن جریان برق در لامپ نوسانات تابشی جزیی اتفاق می افتد که در حالت عادی برای چشم قابل تشخیص نمی باشد  و لی اگر در محدوده ی دید تصاویر یا اشیا در حال چرخش باشند در برخی سرعت ها ممکن است ساکن بنظر برسند یا بیننده در تشخیص موقعیت آنت دچار اشتباه شود . برای رفع این مشکل از چراغ های دولامپی یا سه لامپی با یک خازن که در مسیر یک لامپ قرار می گیرد تا تقدم فاز ایجاد کند ، قرار می دهند .
بالاست الکترونیکی :
بالاست های الکترونیکی جایگزین بسیار مناسبی برای بالاست های القایی می باشند این بالاست ها با کنترل بیشتر برروی پارامترهای لامپ باعث افزایش طول عمر لامپ و همچنین بازدهی و کاهش مصرف برق می گردد . بالاست های الکترونیکی در انواع و شکل  های مختلفی ساخته می شوند که درمی توانید اطلاعات کاملی از این محصولات را در وبلاگ علمی آموزشی پارس شعاع توس مشاهده کنید .

بالاست الکترونیکی پارس شعاع توس
بالاست الکترونیکی آی سی بیس اقتصادی


 

ابزار هدایت به بالای صفحه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic