در این وبلاگ مطالب آموزشی مربوط به لامپ های LED و چراغ های روشنایی قرار داده شده است. این وبلاگ یک وبلاگ صرفا آموزشی می باشد که قصد دارد اطلاعات کاربران را در مورد لامپ های LED و چراغ های روشنایی افزایش دهد. در این وبلاگ مطالبی از قبیل انواع لامپ های LED و چراغ های روشنایی، اجزاء مختلف ، چراغ های روشنایی نحوه کار قسمت های مختلف ، نحوه ساخت و تکنولوژی ساخت در شرکت های مختلف و استاندار های مربوط به این لامپ ها و چراغ های روشنایی قرار داده شده است.

مدیر سایت

جستجو

Pulpit rock
 
سون سگمنت (7segment) :

نمایش دهنده های هفت قسمتی یا همان سون سگمنت ، نمایشگرهایی هستند که قابلیت نمایش کامل اعداد و یکسری حروف انگلیسی را دارند . این نمایش گرها همانطور که از نام آنها مشخص می باشد از هفت قسمت تشکیل شده است . در ابتدا این نمایشگرها را با همان ساختار لامپ های رشته ای می ساختند .

سون سگمنت خلا

ساخت سون سگمنت با لامپ های خلا

لامپ های خلا


مصرف بالای برق ، عمرکوتاه و هزینه ی بالای این نوع نمایشگرها باعث شد تا LED به راحتی جاگزین این نوع نمابشگرها بشود.
سون سگمنت

ساختار داخلی :
ساختارداخلی سون سگمنت ها از 7 عدد LED درست شده است که این LED ها به شکل عدد 8 چیده شده اند که هر LED یک جهت این حرف را نشان می دهد . ترتیب چیدن LED ها به صورت زیر می باشد :

LED 7segment
سون سگمنت آند مشترک

درحالت کلی دونوع سون سگمنت موجود می باشد . 
1- آند مشترک : مثل شکل بالا که آند LED ها به یکدیگر متصل شده اند .
2- کاتد مشترک : کاتد LED ها به یکدیگر متصل می باشد .


کاتد مشترک - اند مشترک

آند مشترک                              کاتد مشترک

در شکل فوق ساختمان داخلی و نحوه ی سیم کشی LED ها مشخص شده است . معمولا برای راه اندازی و استفاده از سون سگمنت نیاز به یک آی سی بافر می باشد تا جریان LEDها را تامین کند . روشن شدن سون سگمنت ها را توسط کد انجام میدهند ، جدول زیر یک نمونه از کدهای استخراجی را نشان میدهد :

کد هگز سون سگمنت

کدهگز استخراج شده ی اعداد  با سون سگمنت کاتد مشترک

در بسیاری از موارد می توان از درایورهای مخصوص سون سگمنت ها استفده کرد این درایورها سون سگمنت را به صورت مستقیم راه اندازی می کنند و نیازی به بافر و استخراج کد هگز نمی باشد بلکه می توان کدهگز هرعدد را به صورت مستقیم برروی ورودی این IC گذاشت .

7447

آی سی راه انداز سون سگمنت کاتد مشترک 

سون سگمنت ها در اندازه ها و ابعاد مختلف ، تعداد مختلف (سه تایی ،چهارتایی و . . .) ساخته می شوند .  در بعضی موارد برای نشان دادن حروف و کاراکترهای بیشتر چند سگمنت دیگر نیز اضافه می کنند .

10segment


7segment

انواع سون سگمنت 

7segment

larg 7segment

صفحه ی اصلی

 

ابزار هدایت به بالای صفحه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic